Земјите од азиско-пацифичкиот регион го потпишаа најголемиот договор за слободна трговија во светот

Земјите од азиско-пацифичкиот регион го потпишаа најголемиот договор за слободна трговија во светот
Rregullativa afariste | 16-11-2020

По осум години преговори, земјите од азиско-пацифичкиот регион конечно го потпишаа најголемиот договор за слободна трговија во светот на виртуелна конференција во Ханој, изјави виетнамскиот премиер Нгујен Ксуан Фук, цитиран од ДПА.

 

– „Многу сум задоволен што по 8 години тешки преговори, денес ги завршивме преговорите за Регионалното сеопфатно економско партнерство (РЦЕП) и формално потпишани за време на 37-миот Самит на АСЕАН (Здружение на народите од Југоисточна Азија)“, рече премиерот на Форумот.

 

Трговскиот договор опфаќа 2,2 милијарди луѓе и 29% од светската економија.

 

Најголемиот трговски договор вклучува 10 земји-членки на АСЕАН (Виетнам, Тајланд, Филипини, Лаос, Камбоџа, Мјанмар, Малезија, Сингапур, Индонезија и Брунеи) и Австралија, Кина, Јапонија, Нов Зеланд и Јужна Кореја.

 

Откако ќе стапи на сила, РЦЕП ќе ги намали тарифите, ќе воспостави заеднички правила за трговија и ќе ги олесни синџирите на снабдување.

 

Договорот опфаќа сè: трговија, услуги, инвестиции, е-трговија, телекомуникации и авторски права.

 

Според експертите, договорот суштински ќе ја промени економската, стратешката и институционалната архитектура во регионот, што ќе биде важно за закрепнување од пандемијата на коронавирусот.

 

Кинескиот премиер Ли Кечијанг изјави дека потпишувањето на договорот е победа за светската економија.

 

– „Потпишувањето на РЦЕП не е само извонредно достигнување на регионалната соработка во Источна Азија, туку и победа на мултилатерализмот и слободната трговија“, рече Ли Кечијанг за време на говорот на форумот.

 

Кина се очекува да биде најголем корисник на договорот, потенцијално додавајќи 85 милијарди долари на БДП.

 

Австралиската влада ќе го искористи трговскиот пакт како можност за зајакнување на односите со Кина, кои се затегнати во последните месеци.

 

Австралискиот премиер Скот Морисон рече дека потпишувањето на документот е победа за австралиските земјоделци и пазарот на трудот. Канбера вети дека ќе го ратификува договорот што е можно поскоро.

 

Во 2019 година, Индија ги напушти преговорите затоа што не сака да ги отвора индиските пазари, како што е предвидено во договорот.

 

Лидерите на земјите-членки на АСЕАН објавија дека имаат намера да ја прошират трговијата со Индија, иако таа не учествува во договорот.

 

Од 2012 година се случија 31 рунди преговори и 18 министерски средби пред потпишувањето на договорот. Самонаметнатиот рок истече шест пати.


Сподели